بررسی بازی موبایل Bring You Home
آبان ۲۱, ۱۳۹۸
دانلود بازی کامپیوتر King’s League II نسخه کرک شده SKiDROW
آبان ۲۱, ۱۳۹۸

بررسی بازی موبایل Gunslugs: Rogue Tactics

بازی موبایل Gunslugs: Rogue Tactics نمونه‌ی اثری است که قربانی بلندپروازی‌های استودیوی سازنده‌ی خود شد. با بررسی این بازی با ایکس باکس سنتر همراه باشید.

 

طرفداران ژانر Run and Gun ممکن است با سری Gunslugs از استودیو OrangePixel آشنایی داشته باشند. اولین بازی از این سری در ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۳ (زمستان ۹۱) منتشر شد؛ این بازی که با الهام از مجموعه معروف و تحسین شده‌ی Metal Slug ساخته شده بود، پر بود از صحنه‌های تیراندازی شلوغ و عناصر بازی‌های پلتفرمر. با وجود اینکه نسخه‌ی اول Gunslugs بی نقص نبود اما به لطف تجربه‌ی لذت‌بخشی که ارائه می‌کرد، باعث شد که سریعا بین کاربران و منتقدین به محبوبیت برسد. Gunslugs 2، دومین نسخه سری، تفاوتی بنیادین با بازی اول نداشت؛ OrangePixel سعی کرد پیکره‌ی دومین نسخه از Gunslugs را دقیقا روی پایه‌های بازی اول بنا کند، اما کمی به آشوب و مبارزات شلوغ بیفزاید و بیشتر به سمت بازی‌های کلاسیک سبک Run and Gun حرکت کند.

gunslugs3

Gunslugs: Rogue Tactics آنطور که باید نتوانست بازیکنان جدید و طرفداران قدیمی سری را راضی کند

OrangePixel تصمیم گرفت در نسخه‌ی سوم گیم پلی را دستخوش تغییراتی اساسی کند، کم کم Gunslugs را از زیر سایه‌ی نام بازی‌های کلاسیک سبک Run and Gun بیرون بکشد و به آن هویت خاص خودش را ببخشد. در اوایل سال ۲۰۱۷ اخباری مبنی بر ساخت این بازی منتشر شد و اطلاعاتی درباره‌ی آن روی بلاگ OrangePixel قرار گرفت. همان‌طور که می‌شد از نام بازی Gunslugs: Rogue Tactics (که بعضا با نام Gunslugs3 نیز شناخته می‌شود) حدس زد، انتظار می‌رفت با اثری تاکتیکی مواجه باشیم که بیشتر از مبارزات سریع و تیراندازی بی‌وقفه حین حرکت روی مخفی کاری و استفاده از محیط تمرکز دارد. همه چیز روی کاغذ برای Gunslugs: Rogue Tactics خوب بود، اما در آخر این بازی اوایل سال ۲۰۱۹ منتشر شد و نتیجه‌ی نهایی موفق نشد آنطور که باید بازیکنان جدید و طرفداران قدیمی سری را راضی کند.

gunslugs3

در هر مرحله از بازی شما توسط یک بالگرد از مقر اصلی‌تان به محل عملیات برده می‌شوید. در ابتدای عملیات لیستی از فعالیت‌ها به شما نشان داده می‌شود که برای گذر از مرحله‌ی پیش رو موظفید آن‌ها را پشت سر بگذارید. از این مأموریت‌ها می‌توان به آزاد کردن اسیران، از کار انداختن سیستم‌های امنیتی و هک کردن ترمینال‌های اطلاعاتی اشاره کرد. درست از همین ابتدای امر، ایراداتی که می‌توان به این بازی گرفت خود را به وضوح نشان می‌دهند؛ مأموریت‌های بازی با وجود اینکه اسما از تنوع بالایی برخوردار هستند، در واقع تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند و در اکثر آن‌ها شما باید به محل مورد نیاز بروید و دکمه‌ی A را نگه دارید. از آنجایی که تنوع خاصی در گیم پلی مراحل مختلف این بازی دیده نمی‌شود، وجود مأموریت‌های گوناگون و سرگرم کننده برای نگه داشتن بازیکنان پای بازی امری ضروری است، اما بازی اندروید و آیفون Gunslugs: Rogue Tactics در این امر عملکرد خوبی ندارد.

مأموریت‌های بازی با وجود اینکه اسما از تنوع بالایی برخوردار هستند، در واقع تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند

بعد از انجام مأموریت‌های خواسته شده شما باید خود را به بالگردی برسانید که در انتهای مسیر قرار دارد. در صورتی که شما مأموریت‌ها را به‌طور کامل انجام نداده باشید، بالگرد شما را به محلی دیگر از آن مرحله خواهد برد. از آنجایی که در طی مسیر شما با دشمنان متعددی روبه‌رو می‌شوید و تعداد جان‌هایتان محدود است، بهتر است هر مرحله را در همان محل اول یا دوم به پایان برسانید. یکی از خوبی‌های این نسخه از سری Gunslugs باز بودن دست بازیکنان در نحوه‌ی گذراندن مراحل است. شما در این بازی می‌توانید سبک بازی کردن مختص خود را داشته باشید و آنگونه که می‌خواهید با دشمنانتان مواجه شوید؛ شما می‌توانید از همان ابتدا دشمنان‌ را به گلوله ببندید و مستقیما با آن‌ها مواجه شوید، با فرار و پرش از مکان‌های بلند از درگیری اجتناب کنید یا با حوصله و استفاده از عناصر مخفی کاری دشمنان را تک به تک از پا دربیاورید و در بازی پیشروی کنید. بلاشک بهترین روش برای گذراندن مراحل بازی مخفی کاری است، اما مسئله‌ای که اینجا مطرح می‌شود ضعف بازی در ارائه‌ی روش‌های گوناگون و مهیج برای این امر است.

gunslugs3

بازی آیفون Gunslugs: Rogue Tactics به‌عنوان اثری که قصد دارد به بازیکنان تجربه‌ی یک بازی مخفی کاری را ارائه کند، بسیار کم کاری کرده است. درست مثل اکثر مأموریت‌های بازی، انجام مخفی کاری هم صرفا با قرار گرفتن درکنار اجسام مختلف و فشردن دکمه‌ی A انجام می‌گیرد. نکته‌ای که باعث می‌شود بخواهیم به‌سادگی بیش از حد سیستم مخفی کاری Gunslugs: Rogue Tactics خرده بگیریم، عملکرد مثال زدنی بازی‌های دو بعدی در ژانرهای مشابه مثل Mark of Ninja است. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه بگوییم چه چیزی باعث عدم جذابیت جدیدترین نسخه‌ی این بازی با وجود اضافه شدن عناصری متعدد به آن است، باید به کم شدن سرعت بازی و مبارزات در ازای عناصری اشاره کنیم که تنها سایه‌ی نقشه‌ی اولیه‌ای هستند که تیم سازنده برای این بازی در نظر داشته است.

سیستم مخفی‌کاری بازی بسیار سطحی و کسل کننده است

یکی از تلاش‌های نه چندان موفق OrangePixel برای رنگ و لعاب بخشیدن به گیم پلی Gunslugs: Rogue Tactics افزودن شخصیت‌های متعدد و سلاح‌های مختلف است. در همان روزهای اول معرفی نسخه‌ی سوم سری Gunslugs، اطلاعاتی مبنی بر تفاوت قابل‌توجه شخصیت‌ها، تاثیراتشان بر محیط و توانایی‌های ایشان در این بازی روی بلاگ OrangePixel منتشر شد. با وجود اینکه شخصیت‌های بازی از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند، اما گستردگی چشم‌گیری در توانایی‌های شخصیت‌ها و تاثیرشان بر محیط دیده نمی‌شود؛ تفاوت‌های شخصیت‌ها آنقدر سطحی است که به جرئت می‌توان گفت تاثیرشان در گیم پلی کاملا قابل چشم پوشی است و چیز زیادی به جذابیت بازی اضافه نمی‌کنند. از برخی تفاوت‌های قابل‌توجه شخصیت‌ها می‌توان به سرعت بالای هک کردن، پرش بلندتر و قدرت پرتاب اشیا با ضربه‌ی خنجر اشاره کرد.

gunslugs3

سیستم کنترل این بازی به معنای واقعی کلمه شما را دیوانه خواهد کرد

با وجود تمامی این لغزش‌ها در پروسه‌ی ساخت بازی، هنوز به بررسی ضعیف‌ترین نکته‌ی عملکرد OrangePixel در ساخت Gunslug: Rogue Tactics نپرداخته‌ایم؛ سیستم کنترل این بازی به معنای واقعی کلمه شما را دیوانه خواهد کرد. کنترل این بازی توسط هفت دکمه که روی صفحه‌ی نمایش تعبیه شده‌اند انجام می‌شود؛ سه دکمه برای جهت دهی و حرکت، یک دکمه برای تغییر سلاح و باز کردن فهرست آیتم‌های ذخیره شده، یک دکمه برای پرش، یک دکمه برای ارتباط با محیط و دکمه‌ی آخر برای حمله. جای‌گذاری بد این دکمه‌ها باعث می‌شود حرکات شما با اختلالاتی همراه باشد، ناخواسته سلاح عوض کنید و مکررا ناخواسته فهرست آیتم‌های ذخیره شده‌ برایتان باز شود. تجربه‌ای که سیستم کنترل این بازی برای شما رقم می‌زند آنقدر بد است که ممکن است با خود فکر کنید اصلا هرگز قرار نبوده نسخه‌ی موبایل Gunslugs: Rogue Tactics منتشر شود و این بازی صرفا یک اثر برای کامپیوتر است که سازندگان آن در دقیقه‌ی نود با خود تصمیم گرفته‌اند جهت سودآوری بیشتر، نسخه‌‌ی پورت شده‌ی آن برای تلفن‌های هوشمند را نیز به بازار عرضه کنند.

gunslugs3

درکنار تمامی ایرادات وارد بر Gunslugs: Rogue Tactics، نمی‌توان انکار کرد که هنوز نکاتی مثبت در این بازی وجود دارند که میراث دو نسخه‌ی قبلی آن هستند. Gunslugs: Rogue Tactics محیط‌هایی گسترده و زیبا را به بازیکنان ارائه می‌کند که گشت‌و‌گذار در آنان می‌تواند سرگرم کننده باشد. سلاح‌ها و آیتم‌های متعدد موجود در بازی کمی به تنوع گیم پلی کمک می‌کند و با وادار کردن بازیکنان به آزمون و خطا، در سیستم تقریبا خطی بازی کمی موج ایجاد می‌کند. در دست دیگر، سیستم گیم پلی بازی‌های ژانر Run and Gun به ذائقه‌ی اغلب بازیکنان خوش می‌آید و ازاین‌رو این بازی می‌تواند به‌عنوان یک وقت کش سبک جای خود را در فهرست بازی‌های تلفن همراه شما باز کند.

بررسی این بازی براساس نسخه‌ی اندروید آن انجام شده است. شما می‌توانید با مراجعه به مقالات بهترین بازی های اندروید با آثار برگزیده این پلتفرم آشنا شوید.

Gunslugs: Rogue Tactics

بازی Gunslugs: Rogue Tactics یک قدم به سوی عقب برای این مجموعه به شمار می‌رود. چه شما به دنبال یک بازی Run and Gun خوب می‌گردید و چه می‌خواهید یک بازی مخفی کاری جدید را روی تلفن همراهتان تجربه کنید، می‌توانید بازی‌های بهتری را در هر دو ژانر بیابید. روی کاغذ، عناصر اضافه شده به Gunslugs اصلا بد نیستند، اما چیزی که باعث می‌شود این بازی به آنچه که می‌توانست باشد تبدیل نشود، ضعف در بخش اجرایی است. امید می‌رود در نسخه‌های بعدی شاهد بهبود عناصر و عمق بخشی به گیم پلی باشیم.
علی ولی خانی

 

امتیاز ۵.۵

 

نقاط قوت

  • + امکان انتخاب سبک بازی دلخواه و منحصربه‌فرد
  • + گسترده‌تر شدن گیم پلی در قیاس با نسخه‌های قبلی
  • + آسان بودن یادگیری و تجربه‌ی بازی برای تمام کاربران
  • + طراحی محیط زیبا و متنوع
  • + تنوع نسبی در طراحی شخصیت‌ها‌ی اصلی و دشمنان

نقاط ضعف

  • – کند شدن گیم پلی نسبت به نسخه‌های قبل
  • – سیستم مخفی‌کاری سطحی
  • – عدم وجود تنوع در ماموریت‌ها
  • – سیستم کنترل فاجعه آمیز

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

شروع تماس
تماس با ما
سلام
چطور می توانم کمکتون کنم؟